Ağrı Gezilecek Görülecek Yerler

Bir tatil planınız varsa, bu planın arasına Ağrı yı almanız öneririz. Ağrı tarihi mekanları ve doğal güzellikleriyle gitmeniz için birçok sebebi vardır. Ağrı yı düşünüyorsanız gitmeyi sizin için tarihini ve doğal güzelliklerini araştırdık bir göz atın ve gitme kararınızı ona göre verin. Yazın tarihi mekanlarıyla ve doğal güzellikleriyle ve kışın kayak merkezleriyle görülmesi gereken bir şehirdir.

İshak Paşa Sarayı, kayalık bir zemin üzerine yaptıran bu saray oldukça sağlam bir mimarisi vardır. İshak Paşa tarafından yapılan saray 1685 başlanmış yapımına ve 1784 saray tamamlanmıştır. Oldukça önemli bir mimari değeri olan saray eski Türk kültür ve medeniyetin de izler taşır ve dünyanın ilk kaloriferli sarayı olarak tarihe geçmiş dünyada birçok mimar ve uzman burayı incelemişlerdir. Sırf bu tarihi mekan için dünyanın her yerinde ziyaretçisi olmaktadır.

Beyazıt Camisi, yavuz Sultan Selim tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir bu yapının tarihi mimarisi göz dolduran kendisine hayran bırakılan tarihi bir mekandır.

Ağrı Dağı, adını şehre de veren Ağrı Dağı türkiyenin e yüksek dağı ve volkanik dağdır da. Ağrı dağı volkanik olması daha çok önem vermiş dağa, ayrıca bu dağ türkiyenin buzul bulunduran bir dağıdır bu yüzden tırmanışlar için dünyanın her yerin de turistler ve kayakçıklar için cazip bir yerdir Ağrı Dağı.

Doğu Beyazıt Kalesi, Ağrı tanıklık eden bu kale tarihi yapısı oldukça önemli bir yapıdır. Sarp kayalıklar üzerinde inşa edilen kale ne zaman kim tarafında yapıldığı bilinmemektedir, bu kalenin hemen yanın da, ise bulunan mezar ise Urartulara ait olduğu söylenmektedir bundan dolayı kalenin de Urartulara ait olabileceği tahmin edilmektedir ama kesin de bir yargı yoktur Ağrıya gelip de burayı görmemek olmaz

agri-gezi

Keşişin Bahçesi, dillere destan olan tarihte önemli, olan bir aşkın öyküsü olan Aslı ile Kerem in aşkını anlatan bu hikaye Ağrı da ve bu bahçede geçtiği söylenmektedir. Bu bahçe yeşilliği ile bahçede ki ağaçlarla kendiniz farklı bir zaman diliminde hissedeceksiniz.

Bir aşkın zamana tanıklığını yapmak için mutlaka gidin burası turistlerin uğrak yeridir.

Avnik Kalesi, dünyanın ikinci büyük meteor çukuru buradadır, yoğun ilgi gören bu kale tırmanışlar için de ideal bir yerdir. Ayrıca bura da ki kaplıcalar da sağlık açısın da oldukça önemlidir sağlık dağıtan kaplıcalar ziyaretçilerin ve sağlık bulmak için gelenlerin uğrak yeridir.

Meya Mağaraları, tarihi yapı olarak oldukça mükemmel bir yer olan Mağaraların etrafında tarihi yapılar ve Mağara ise birçok İnancın burada görüldüğü ve yaşadığını kanıtlamaktadır yapılar. Tapınaklar, odalar, barınma için yapılan yerler mağarada inşa edilmiş ve Hz Ali atının ayak izlerinin de burada olduğu söylenmektedir. Yezidi ve Müslüman mezarlıklarının mağarada bulunduğu söylenmektedir.

Eleşkirt Güney kaya Kayak Merkezi, kayak meraklılarının tercih etiği yer olan Eleşkirt Güney Kaya Kayak Merkezi, burada oyun çocuk parkı, yürüyüş parkuru, otopark mevcuttur buraya gelenler için oldukça fazla alternatif vardır. Buraya gelen spor da yapabilmektedir.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Diyadin Kaplıcaları, burası adını bulunduğu bölgeden alır Alâeddin Kaplıcaları sağlık turizm açısında oldukça önemli bir konumdadır. Bura da oteller bulunmak ta gelen misafirleri ağırlamaktadır. Hem kafanızı dinlemek hem de sağlığınız için buraya mutlaka uğrayın.

Buz Mağarası, Türkiye de ve Ağrıda iki tane Ağrı Dağı vardır. Bu mağara küçük ağrı da bulunmaktadır. Buz mağaraları harika doğal manzarası ile gelenlere mükemmel bir doğa harikası sunmaktadır. Ağrıya gitmeniz için birçok neden vardır.