Çocuklarda Diş Florlama

Koruyucu diş hekimliği, çocukların ileriki hayatlarında çürük oluşmasını engelleyen tedavilerdir. Florlama; koruyucu diş hekimliği tedavisi altında kullanılan bir yöntemdir. Dişe uygulanan flor ile diş yüzeyinde bulunan hidroksit iyonları birleşerek florapatit bileşiği oluşur. Bu bileşik aside ve bakterilere karşı dayanıklıdır. Bu sebepten dolayı flor minerali diş minesini güçlendirerek diş çürüklerini önler. Dişler için çok önemli olan florun dişlere jel şeklinde uygulanmasına florlama denir. Bu uygulama ağrısız ve oldukça basit bir işlemdir.

Çocuklarda süt dişlerinin çıkmasıyla uygulanmaya başlayan florlama işlemi 6 ayda bir devam ettirilir. Bu koruyucu yöntemle çocukların dişlerinde çürüğe karşı önlem alınmış olur.

Pedodondistler (çocuk diş hekimleri) tarafından uygulanan bu işlem sırasında öncelikle çocukların dişleri temizlenir. Daha sonra özel flor kaşıkları içerisine akıcı flor jel koyulur. Flor jelin dişlere teması sağlanarak 2-4 dakika uygulama yapılır. Bu kısa uygulama ile çocukların gelecek yıllarında çürüğün neden olacağı ağrılar dindirilir. Flor uygulaması için en yakın ağız ve diş sağlığı merkezine gitmeniz yeterlidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir