Dış Eti Çekilmesine Karşı Balık Yağı

Diş sağlığı ve bakımı rahatça gülümseyebilmek ve yemekleri sorunsuzca yiyebilmek açısından son derece önemlidir. Yeteri kadar omega 3 ile desteklenmeyen ve bakteri oluşumuna müsait olan dişlerin etlerinde zamanla erimeler meydana gelmektedir. Sigara içme alışkanlığı ve kötü beslenmeler de bunlara ek olarak bakteri oluşumunu arttırmaktadır. Bu durum da diş eti sorunlarına ve kanamalara neden olmaktadır. Bu sebeple dış eti çekilmesine karşı balık yağı kullanımının önemi doktorlar ve alanın uzmanları tarafından önerilmektedir. Diş sağlığı ihmale gelmeyecek kadar hassas bir mevzu olduğundan dişlerin günlük olarak bakımını yapmak son derece elzemdir. Fakat bununla beraber besin takviyeleri olmadan da diş ve diş etlerimizin sağlığını korumamız oldukça güçtür.

Neden Balık Yağı?

Balık yağı içerisinde bulundurduğu omega 3 asitleri sayesinde diş etlerinde meydana gelebilecek doku kayıplarını önler. Diş iltihapları ve buna benzer diş sorunlarına karşı önleyici bir kalkan oluşturur. Sadece tek bir seferde alınacak balık yağının faydası görülemeyeceğinden, balık yağının tüketimi düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Haftada iki-üç öğün balık tüketimi diş sağlığı için önem teşkil etmektedir. Balık yağı içerdiği B-12 vitaminleri aracılığı ile hafızanın güçlenmesini de sağlamaktadır. Eksikliğinde yorgunluk, unutkanlık, kansızlık gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Ayrıca balık yağı beyin dostu olarak da işlev görmektedir.

Omega 3 Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Omega 3 özellikle somon, uskumru ve sardalye gibi balık yağı içeren balık türlerinin içerisinde bolca yer almaktadır. Ayrıca keten tohumu ve yağı da Omega 3 bakımından zengin besin grupları arasındadır. Bunlarla beraber güvenilir markaların ürünlerinde yer alan balık yağı hapları da fayda sağlamaktadır. Vücudumuz Omega 3’ü kendisi üretemez, bu sebeple de dışardan ek besin takviyeleri şarttır. Karaciğer iltihabı bulunan, bağışıklık sisteminde sorun olan, bipolar hastalığına sahip kişilerde uzman kontrolünde kullanılmasında yarar vardır.