Elektroniğin İnsan Üzerinde Zararları Neler Olmuştur?

Sağlık Açısından Zararları Elektroniğin İnsan Üzerinde Zararları Neler Olmuştur?

Beyin hücrelerinin elektronik etkileşimler sonucunda yorulması bu hücrelerin zarar görmesine sebebiyet verirken duyu organlarına da ciddi oranda etkilenir. Elektronik dalgalanmalar sonucunda odaklanma ve aşırı ışık ile gözdeki hücreler, aşırı ses ile kulak içindeki hücreler zarar görerek insan sağlığına zarar verir.

 Psikolojik Açıdan Zararları

Elektronik aletlerin kullanımı yaygınlaştıkça insanların alışkanlıkları da bu ölçüde değişim göstermektedir. Özellikle sosyal medya kullanımını bağımlılık derecesinde artıran bireyler zamanla günlük hayatın zevk vermediğini düşünerek duygularını ancak sanal ortamlarda açığa çıkarır. Psikoloji bilim dalı üzerinde çalışma yapan uzmanlar bunun çözümü olarak bireylerin tedavi alması gerektiğini öngörür.

 Toplumsal Açıdan Zararları

Toplumun elektronik ortam, cihaz ve yeniliklerden aldığı en büyük zarar iletişimdir. İnsanların elektronik sanal

Elektroniğin İnsan Üzerinde Zararları Neler Olmuştur?

ortamlarda geçirdiği zaman 1 günün yaklaşık 8 saati olarak ortalamalara yansımıştır. Toplumda arkadaşlık, akrabalık ve komşuluk ilişkileri elektronik ortamlarda kurulur ancak aynı ortamda bulunan bireylerin sohbet süresi kısalarak akabinde elektronik cihazlara yöneldiği görülmektedir. Bireylerin psikolojik destek almamasıyla zamanla bu kısa iletişim durumunun da insanlar arasında yok olacağı, karşı karşıya duran iki insanın birbirine verdiği selamların dahi elektronik ortamlarda verileceği öngörülüyor. Bunun en büyük zararlı sonuçları ise toplumun ölüm yaş ortalamasının düşmesi, insanlarda aşırı özgüven veya aşırı özgüvensizlik, duyguların sahteliği, özürlü doğumlar, nüfus azalışları, ekonomik krizler vb. diyerek sıralanabilir. Önlem alınması gereken tek etken ise bireylerin ve toplumun kendini frenleyebilmesi için gerekli eğitimlerin, yönlendirmelerin, ilgili yöneticiler tarafından sunulmasıdır. Yeniliğe ayak uydurmayan toplumların yok olacağını ileri süren filozoflara katılarak insanların sadece bu yeniliklere gerektiği ölçüde ayak uydurması tüm sorunları ortadan kaldıracaktır. Kendinizi her daim sorgulayın ve elektronik tüm her şeyin zararlarından korunmak, sevdiklerinizi de korumak için bir adım atın!

Tek Yorum

  1. Özkan Yerlikaya demiş ki:

    her anlamda yararı da var onunla beraber doğru kullanılmadığında da zararı da var bu konuyu derinlemesine aldığımızda bir çok nokta da olumlu kullanım amacına çıkacağı gibi olumsuzlukları dikkatsizliklerimiz oluşturacaktır.

    Şubat 18, 2018

Bu yazı yorumlara kapalı.