İnsanları Sektörel Alana İten Nedenler Nelerdir?

İş alanlarındaki yetersizliklerden dolayı insanlar sektörel alanlara yönelmeye başlamıştır. Üniversitelerden mezun olan birçok arkadaşımız iş bulamadıkları için işsiz kalmaktadırlar. Hayatlarının geri kalanını işsiz geçiremezler. Bu yüzden işsiz kalmamak için sektörel alanlara yönelmeye başlamışlardır. Mezun olan bir öğrenciler kendi bilgi ve becerileri dışındaki sektörel alanlarda faaliyet göstermeye başladılar. Türkiye’de nüfusun iş alanlarına oranına bakıldığında bu oranın iş imkanlarını karşılamadığını görmekteyiz. Üniversiteden mezun olan arkadaşlarımız da sektörel alanlara bu yüzden yönelmişlerdir. Sektörel alanda üniversite mezunlarına ya da daha üniversite yıllarında destek veren kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. İster bireysel ister toplu başvuru yaparak istediğiniz sektör için size destek imkanı sunmaktadırlar.

 KOSKEB Destekleri

KOSKEB sektörel alandaki yenilikler neticesinden dolayı birçok iş alanı konusunda açılan yeni sektörler ve olağan sektörlere yönelen arkadaşlarımız için destek sağlamaktadır. KOSKEB 1990 yılında kurulan bir kamu kuruluşudur. KOSKEB sayesinde birçok üniversite mezunu arkadaşlarımız sektörleşme alanında başarıya ulaşmışlardır. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan arkadaşlarımız KOSKEB’in yardım ve destekleri ile şuan birçok sektörel alanda hizmet vermektedirler.

KOSKEB’in sektörleşme çabaları için hangi alanlarda destek verdiğini öğrenmek için www.koskeb.gov.tr adresine bakarak ulaşabilirsiniz.

 Nedenler

Üniversiteden mezun olan on binlerce arkadaşımız işsiz. Ülkemizde bazı üniversite mezunu öğrencilerin atanabilme olasılıkları çok düşüktür. Şuan milyonlarca işletme mezunu arkadaşımız bulunmakta. Bu sene işletme fakültelerinden de mezun olan arkadaşlarımızı da eklersek bu sayı milyonları da geçiyor. İşte insanları sektörel alana iten en büyük nedenlerden biri üniversite bitirip okuduğu bölümün yerini tutmayan işlerde uğraşmak. Sokağa çıkın mağazalarda dükkanlarda işletme mezunu olmuş insanların çalıştığını göreceksiniz kendi alanlarında iş bulamadıkları için. Bu oran her geçen yıl %2,4 oranında bir artışla artmaya devam etmektedir.

 

Tek Yorum

  1. Sevgi Kırıntılı demiş ki:

    çalışma haytı ev geçindirme zorunluluğu bunlardan başka ne olabilir ki, yoksa herkes rahat çalışmadan bir hayat sürmek ister tabiki

    Şubat 24, 2018

Bu yazı yorumlara kapalı.