İtalyan Yemeklerinin Püf Noktaları Nelerdir?

İtalyan mutfağı dünyaca ünlü olmakla birlikte herkes tarafından oldukça lezzetli bulunmaktadır. Özellikle pizza ve makarna çeşitleriyle ünlü olan bu mutfakta birbirinden farklı pek çok tarif bulmak mümkündür. İtalyan mutfağının bu kadar ünlü ve popüler olmasının sebebi kullanılan malzemelerin çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır.

 İtalyan yemeklerinin püf noktaları nelerdir?

İtalyan mutfağının en önemli püf noktası kullanılan malzemelerdir. İtalyan mutfağının olmazsa olmaz malzemelerinden ilki güneşte kurutulmuş domatestir. Özellikle pizza ve salata çeşitlerinde kullanılan bu malzeme yemeklere harika bir tat katar. Güneşte kurutulmuş domatesi eğer dışarıdan satın aldıysanız dilimleyip zeytinyağı içerisinde saklamanızda fayda var.İtalyan Yemeklerinin Püf Noktaları Nelerdir?

Bir diğer önemli malzeme ise enginardır. Konserve enginarlar makarna ve pizzalarda kullanıldığı gibi sos çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Enginarı soyduktan sonra mutlaka soğuk suya yatırmalısınız. Enginarların kararmaması için suya limon suyu eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Bocconcini peyniri İtalyanların en çok kullandığı peynir çeşididir. Bu peynir aslında mozzarella peynirinin ham halidir. Pizzalar için vazgeçilmez olan bocconcini peyniri İtalyan mutfağının en mühim malzemelerinden biri olmakla birlikte lezzetli pizzalar için püf noktasıdır. Zeytin ve zeytinyağı İtalyan mutfağında sıklıkla kullanılan ve sağlığa faydasından dolayı tercih edilme oranı yüksek olan malzemelerdir.

Ülkesine özel, yıllanmış, tuzda saklanmış ve havayla kurutulmuş bir çeşit İtalyan salamı olan Prosciutto genellikle ince ince dilimlenerek meze olarak sunulur. Ek olarak incir ve kavun gibi meyveleri sararak farklı mezeler şeklinde servis edilebilir. Ülkemizde de adı sıklıkla duyulan ve bilinen bir sos olan Pesto sosu fesleğen yapraklarından yapılmaktadır. Özellikle makarna sosu olarak kullanılan bu sos, içerisinde çamfıstığı, sert sofra peyniri, zeytinyağı, sarımsak ve limon suyu da bulundurur. Sadece makarna soslarında kullanılmayarak herhangi bir Akdeniz yemeği yanında da servis edilebilir.

Tek Yorum

  1. Hamdi demiş ki:

    öyle anlatıyorlar ki sanki İtalya’nın bir tek pizzası var sabah akşam pizza yiyor bu adamlar Türklerin olduğu gibi İtalyanlarında çok güzel ve özel yemekleri var bu konuda biraz daha araştırma yapalım bence

    Şubat 26, 2018

Bu yazı yorumlara kapalı.