Karamürsel Hakkında Bilgiler

Karamürsel Hakkında BilgilerKaramürsel, Kocaeli iline bağlı ilçedir. Tarihteki ilk adı “Pronectus” olarak bilinir. İlçe Selçuklular ve Bizanslılar arasında sürekli el değiştirmiştir. Fakat daha sonra 1324 yılında Karasi Beyliği Komutanı Karamürsel Alp Bey, Osmanlı topraklarına dahil etmiştir. 1920 yılında İngilizler ve Yunanlılar tarafından işgal edilen ilçe, 4 Temmuz 1921 yılında kurtarılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk 24 Temmuz 1933 tarihinde ilçeyi ziyaret etmiştir.

Konum olarak Gölcük ve Yalova arasında bulunmaktadır. Kiraz, şeftali, incir gibi meyveler yetişen bahçeleriyle, balık lokantalarıyla ünlüdür. Toprağın veriminden dolayı meyve zenginliği bulunan ilçe, diğer illere de meyve göndermektedir. Karamürsel’ e ait olan ve başka hiçbir bölgede bulunmayan Karamürsel sepeti, ilçenin simgesi haline gelmiştir. Yemeklerden de özellikle ramazan ayında yapılan simit dolması ile bilinir.

4 Temmuz tarihinde, Karamürsel’ in kurtuluş yıldönümü her yıl şenliklerle kutlanmaktadır. Osmanlı zamanında Karamürsel Hakkında Bilgilerkurulan ilk kumaş fabrikasına ait bir baca günümüze dek yıkılmadan kalabilmiştir.

Karamürsel coğrafi ve tarihi yapısından dolayı Anadolu’daki çeşitli uygarlıklara köprü konumundadır. Karamürsel, inanç, giyim, yiyecek gibi farklı özellikleri barındıran insan ve toplulukları ayırım yapmadan bir bütün içinde yaşamayı başarabilmiştir.

Giyimde en gözde kostüm bindallıdır. Kadife ya da saten olarak, özel simlerle hazırlanan bu kıyafet özel gün ve törenlerin vazgeçilmezi olmuştur. Fakat günümüzde eskisi kadar yaygın değildir.

Eskilerden ilçede çok sayıda Amerikalı aile yaşamıştır. Bu nedenle bir mahallenin adı günümüzde de “Amerikan Mahallesi” olarak anılmaktadır.

17 Ağustos 1999 tarihinde 7,6 şiddetindeki depremde 164 can kaybı olmuştur. Sonrasında hasar gören bölgeler için iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.

Karamürsel, genellikle yazları sıcak ve az yağışlı, kışları serin ve yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 14.5 derecedir. Bölgede Kocadere, Suludere, Yalakdere, Karanlıkdere ve Küçükdere dereleri bulunmaktadır.

Başdeğirmen, Karamürsele bağlı Karapınar köyünün yakınlarında bulunan en gözde mesire ve piknik alanlarından biridir. Bu mesire yerinde 225 yıllık tarihi bir çınar ağacı da bulunmaktadır. Suludere’ nin sularının değerlendirildiği Başdeğirmende, işletilen tesislerde yılda 24 ton kadar alabalık yetiştirilmektedir. Başdeğimende, tesisler içinde ayrıca balık lokantası, ailelerin konaklayabileceği apart otel gibi yerler de mevcuttur.

Sunni Baba, Karamürsel’e 8 km uzaklıktaki mesire alanıdır. Bu yeşil alanda asırlık gürgen ve karaağaçları bulunmaktadır. İl Özel İdare Müdürlüğünce halka açık, park haline getirilmiştir.

Gürgenlik, Karamürsele bağlı Tahtalıköyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölgede devasa kayın ve gürgen ağaçları bulunan mesire yeri bir doğa harikasıdır.

Akpınar Suyu, Karamürsele bağlı Akpınar Köyü sınırları içerisindedir. Milli park olarak tescil edilen bu mesire alanı gerekli bakım gösterilmediğinden zamanla bu vasfını kaybetmiştir.

Oluklu Tepesi, Karamürsel’ e 7 km uzaklıktadır. Bölgedeki en yüksek alandır. İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’ nin Karamürsel Hakkında Bilgilerizlenmesi bakımından çok ilgi çeken bir piknik alanıdır. Oluklu Tepeye güneş, deniz ve temiz havanın oluşması nedeniyle “Aşıklar Tepesi” de denilmektedir.

Karamürsel’e 7 km uzaklıkta, 2 bin 500 dekar alan üzerinde, Karamürsel Bey Eğitim Merkezi Komutanlığı olarak adlandırılan deniz askeri birliği bulunmaktadır.

İlçenin suyu Gökçe Barajından sağlanmaktadır. Belediyeye ait iş makineleri sayesinde alt yapı çalışmaları kendi imkânlarıyla yapılmaktadır.

Yaş meyve, seracılık, sebzecilik, zeytincilik ilçenin en büyük ekonomik durumunu özetlemektedir. İklimin uygun olması nedeniyle hayvancılığa da yer verilmiştir.

İşsizlik günden güne artmakta olan ilçede insanların istihdamını sağlamaya yetecek kadar iş yeri bulunmamaktadır. Okur-yazarlık oranı %99 civarındadır. Halk Eğitim Merkezi ve Sanat Okulu Müdürlüğünce 1981 yılından itibaren okuma-yazma kursları düzenli olarak sürdürülmektedir.

Karamürsel’ e deniz ve kara yolundan ulaşmak mümkündür.

 

 

Tek Yorum

  1. Okay demiş ki:

    marmaranın incisi diyebilir miyiz bence diye biliriz kendi memleketim diye mi böyle yoksa gerçekten mi öyle bilemedim bunu son zamanlarda ki belediyesel çalışmalarla da daha da güzel ahle geldi karamürsel umarım ilerleyen zamanlarda daha da güzel olucak bilgiler için teşekkürler herkese

    Şubat 28, 2018
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir