Karamürsel Sepeti Farkı Nedir?

Karamürsel sepeti, Kocaeli ilimizin Karamürsel ilçesine özgü bir sepettir. Bildiğimiz sepetlerden farkı sapsız olmasıdır.Karamürsel Sepeti Farkı Nedir? Yandan geçirilmiş ipi bulunmaktadır ve bele bağlanır. En büyük ve önemli özelliklerinden biri de küçük görünmesine rağmen içinin göründüğünden fazla şey almasıdır. Bu sepet Karamürsel ilçesinin simgesi haline gelmiştir.

Karamürsel sepetleri bir hafta kadar bekletilerek kurutulmuş, daha sonra suya batırılarak yumuşatılmış kestane çıtalarından yapılmaktadır. Çakı ya da bıçak ile yolunarak yapılır. Yüzlerce çeşiti bulunmaktadır. Gayet pratik ve kullanışlı sepetlerdir. Bu sepetinin en önemli özelliklerinden birisi de toplanan yaş meyveyi zedelemeden korumasıdır. Doğal olduğundan dolayı kanserojen madde içermemektedir. Ve sepetler ortalama 3-4 yıl kadar kullanabilmektedir.

Karamürsel Sepeti, Karamürsel Belediye Başkanlığı tarafından Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvuru sonucu 2010 yılında patenti alınarak tescilli bir marka olmuştur. Sepet üretimi ilçede çok fazla yapılmamaktadır. Hatta ilçede sadece 1 kişinin bu kültürü yaşatmaya çalıştığı bilinmektedir. Babasından kalan bu mesleği sürdürmeye çalışan Mehmet Ali Koygun internet üzerinden de, dünya ülkelerine tanıtmaya ve satışını yapmaya çalışmaktadır.

Sepetlerin, dizi ve filmlerde dekor olarak kullanılmaya başlanması, bu kültürü hareketlendirmiştir. Muhteşem Yüzyıl, Seksenler gibi eski dönemleri konu alan diziler sepetlerin tanıtılması konusunda oldukça etkili olmuştur.

Karamürsel Sepeti Farkı Nedir?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir