Nebulalar Astronominin Alanına Mı Girer

İnsanoğlunun evrene olan merakı tarih öncesi çağlara dayanır. Gökte olup bitenleri daha yakından takip etmek için merakı gidermek adına teknolojinin vermiş olduğu imkânlardan mümkün oldukça faydalanmaya çalışılmıştır. Kim bilirdi ki günün birinde insanoğlunun sırlarla dolu gizemli ay yolculuğuna çıkıp aya ayak basacağını. Tüm bunlar insanoğlunun merakını gidermek için yapılan çalışmalardı. Neil Armstrong’un dediği gibi ”İnsan için küçük bir adım ama insanlık için büyük adım”’ diyerek aya ilk adımını atmış oldu ve insanlık uzay çalışmalarında büyük bir sıçrama kaydetti.

Astronomide Nebullaların Yeri

Nebulalar kısa tanımı ile uzayda bulunan gaz bulutlarıdır. Nebulalar yoğun toz ve gaz bulutlarını içinde barındırdığı devasa renk cümbüşüyle gözlere adeta bir şölen yaşatır. Nebula, Astronomi alanında önemli bir yere sahiptir. Astronomi ise gökte meydana gelen olayları, gök cisimlerinin birbirine olan konumlarını inceler. Nebula uzayda bulunan cisim olduğu için astronominin ilgi alanına girer. Aslında büyük yıkımla birlikte vardan yok oluşu aynı zamanda yoktan varoluşu simgeler nebulanın oluşum süreci. Çünkü yıldızların doğduğu yer nebulanın ta kendisidir. Çok yoğun toz ve gaz bulutunun bir araya gelerek muazam kütle ve sıcaklığa ulaştığında basıncın etkisi ve yerçekiminin marifeti ile yıldızların doğduğu yerdir. Yıldızların konumu ve hareketlerini inceleyen astronomi dolaylı olarak nebulayı ilgi alanına koyar. Yıldızların ışığı gaz ve toz bulutlarına çarptığı için nebulaları gözle görülür kılar. Birçok nebula çeşitleri vardır. Oluşum şekillerine göre türlerine ayrılan nebulalar; Gezegenimsi Nebula, Süpernova Kalıntılarından Oluşan Nebula, Salma Nebula, Karanlık Nebula gibi çeşitli şekillerde isimlendirilirler.

Yıldızların Doğduğu Yer

Nebula ölen bir yıldızın şiddetli patlaması sonucu ile etrafa saçılan yıldız kalıntılarından, gaz ve toz parçacıklarından oluşur. Bu nedenle yıldızların doğum yeri aynı zamanda nebulallardır. Tabi yıldızlarınn oluşum süresi sanıldığı gibi kısa zamanda gerçekleşmez. Astronomik sayılarla belirtilen bir zaman sürecinden bahsedilir. Doğacak olan yeni yıldız milyarlarca yıl süren bir doğum sürecinin ardından evrendeki yerini alır. En bilindik nebulalar (bulutsular) Orion Nebulası, Atbaşı Nebulası, Kartal Nebulası sayılabilir. Uzaya yerleştirilen Hubble uzay teleskopu ile nebulalar ile ilgili birçok ayrıntılı fotoğraf elde edilmiştir.