Retro Mobilya Modelleri

Dekorasyonda Retro Akımı

Nostaljiyi seven, geçmişe değer veren pek çok insan evini ya da ofisini Retro sitilde dekore ediyor. Yakın geçmişin izlerini yansıtan bu moda akımı günümüzde oldukça popüler. Canlı ve parlak renkleri odak noktasına aldığı için enerjik ortamlar yaratmanızı da mümkün kılıyor.

Nereden Başlamalı?

Öncelikle kendinize bir başlangıç noktası bulmalısınız. Örneğin babaannenizden kalan bir koltuğu yeniden kaplatarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında kullanacağınız renkleri, aksesuarları bu çerçevede planlayarak kombinasyon oluşturmanız gerekecek. Seçimlerinizi yaparken renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Retro dekorasyon renkler konusunda size dilediğinizce özgürlük sunuyor. İkinci husus ise dönemleri birbirine karıştırmamaktır. Moda akımları 10 yıllık periyodlar halinde değerlendirilir. Bu zaman dilimleri arasında oldukça büyük sitil farkları bulunur. Bütünlük sağlamak adına 70’ler, 80’ler ya da 90’lar arasında seçim yapmalısınız. Daha sonra, internet üzerinde yer alan retro dekorasyon örneklerini inceleyebilirsiniz. Bunlar sizin için ilham kaynağı olabilir.

Retro dekorasyon yapmak, modern veya klasik dekorasyon yapmaktan çok daha zordur. Ancak emeğinizin karşılığında pek çok arkadaşınızdan daha farklı ve özel bir dekorasyona sahip olacaksınız. Retro tutkunları dekorasyon için bu kadar eski eşyayı nasıl temin edeceğini düşünüyor. Bu sebeple de çok istemesine rağmen bu sitilden kaçınıyor. Retro dekorasyon için eski eşyalara değil eskinin tarzını taklit eden yeni üretimlere ihtiyacınız var.

Vintage İle Retro Dekorasyonun Farkı

Vintage ve retro dekorasyon en çok birbirine karıştırılan sitillerdir. İkisini ayıran en temel nokta, vintage ürünlerin en az 20 yıl önce üretilmiş olmasıdır. Retro ürünler ise geçmişin modellerinden ilham alan yeni üretimlerdir. Bu nedenle Retro dekorasyon yapmak, vintage dekorasyon yapmaktan daha az maliyetli ve daha kolaydır. Nostaljik esintileri sevenler bu nedenle dekorasyonlarında öncelikle Retro sitile yönelirler. Retro dekor ürünleri, hem vintage ürünlerle hem de modern ürünlerle kombinlenebilir.