Sanayide Sermayenin Önemi Nedir?

Ham maddelerin kullanıma hazır hale getirilmesine sanayi denir. Ülke ekonomisine büyük katkıda bulunan sanayi sektörü, Bir ülkenin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Hammadde için ülkemiz kaynakları yeterince avantajlıdır. Batının 200 yılda geldiği, sanayii gelişmesinde ne yazık ki ülkemiz çok geç bir sürede yakalamıştır fakat ülkemizde büyük sanayinin kurulması çok eskiye dayanmaktadır. Sanayi 18. Yüzyılda ilk önce İngiltere’de ve oradan Avrupa ülkelerine ve ABD ye gelmiştir. Sanayii geliştikçe el emeğinin yerini almıştır ve el emeğine göre daha hızlı bir şekilde üretim yapmaktadır. Ayrıca sanayii geliştikçe pek çok insana iş imkânı sağlamıştır. 1980’den sonra ülkemizde sanayii gelişmeye başlamış olup, yurt dışından getirilen makinelerle üretim yapılmaktaydı.

 Sanayide sermayenin önemi nedir?

Sermaye, her sektörde önemli olduğu gibi sanayi sektöründe de çok önemlidir. Yeni makineler temin etmek için, üretimi geliştirmek ve işçilerin ücretlerini temin edebilmek için sermaye ye ihtiyaç vardır. Devletimiz girişimcilerimize gerekli sermayeyi temin ederek tarım sanayii ve birçok dalda teşvik göstermektedir. Ayrıca yabancı yatırımcılar ülkemizde sanayii sektörüne yatırım yaparak iyi bir pay elde etmişlerdir.

 Sanayide malı pazarlama ve ulaştırma

Üretilen malların bir de satışı vardır. Bunların düzenli bir şekilde satılması için gerekli planlamalar yapılmalıdır. Bir sanayi kuruluşunun ayakta kalabilmesi için ürünlerini, tanıtabileceği iyi bir reklama ihtiyacı vardır. Uygun ücret ve kaliteli bir ürün ile bu mümkündür. Pazarlanan ürünlerin sevkiyatı da en uygun demiryolu ve deniz yolu ile yapılmaktadır. Ülkemizde sanayi sevkiyatı için uygun iller İzmit, istanbul, adana, bursa gibi denize kıyısı olan iller başlıcalarıdır. Yurt dışından örnek verecek olursak. ABD nin doğu ve batı kıyıları, Belçika, Fransa ve İngiltere’nin kıyıları, Almanya ve Hollanda’nın kıyı bölgeleri sanayi sevkiyatı için uygun yerlerdir.