Tokat Gezilecek Görülecek Yerler

Tokat Gezilecek Görülecek Yerler Genel Bilgiler: Tokat ili Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Toplam nüfusu 597.920 kişidir. Nüfusun %60’ı şehirde, %40’ı ise kırsal alanda yaşamaktadır.
İl telefon kodu: 356
İl plaka kodu: 60

Komşu illeri:
-Doğuda ve güneyde Sivas
-Batıda Amasya
-Güneybatıda Yozgat
-Kuzeyde Samsun
-Kuzeydoğuda Ordu’dur.
Tokat ne kadar Karadeniz bölgesinde olsa da iki tane ilçesi İç Anadolu bölgesinde kalır. Bu iller; Sulusaray ve Yeşilyurt’tur.

İlçelerin kuruluş yılları:
-Taşova 1943 yılında
-Artova 1944 yılında
-Turhal 1944 yılında
-Almus 1954 yılında
-Pazar 1987 yılında
-Yeşilyurt 1987 yılında
-Sulusaray 1990 yılında
-Başçiftlik 1990 yılında kurulmuştur.
Tokat ilinde 12 ilçe, 77 belde ve 609 tane köy vardır. En yüksek nüfusa sahip ilçesi Erbaa’dır.

tokat-gezi

Tokat Adının Anlamı:

Atların doyması anlamında Tokat ismi verilmiştir. Surlu şehir anlamına gelen Tohat’ta denilmektedir.

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

Tokat Kebabı: Taze kuzu eti kullanılarak yapılır. İçinde domates, patlıcan, patetes, soğan, sarımsak, kuyruk yağı ve yeşil biber bulunur. Etler küçük parçalar halinde kesilir, baharatlanır, terbiyelenir ve diğer malzemelerle buluşturulduktan sonra şişe dizilir. En sonunda ise özel olarak pişirilmiş kebap pidesine etler şişten sıyrılır. Tokat kebabı sadece ısı ile değil ışıkla pişen bir kebaptır.

Tokat Çemeni: Çemen bitkisinin bir çok baharatla harmanlanması ile yapılır. En çok kahvaltılarda tüketilir. Ağır bir Tokat Gezilecek Görülecek Yerlerkahvaltılıktır ama Tokat’a gittiğinizde tatmanız gereke bir yiyecektir.

Tokat gözlemesi: Tokat gözlemesini diğer gözlemelerden ayıran özelliği Tokat çökeliği ile yapılmasıdır. Peynirli gözlemelerden kat kat daha güzeldir.

Tokat Keşkeği: Tokat’ın geleneksel ikram yemeğidir. Bütün dana eti kısık ateşte bulgur ile kaynatılır daha sonra fırına verilir. Akşamdan fırına verilen keşkek sabah misafirlere ikram edilir.

Tokat Batı: En çok kadınlar bu yemeği oturmalarda yaparlar. Bulgur ıslatılır, tokat baklası ve salça ile yoğurulur ve bunlar tokat yaprağına sarılarak yenir.

Tokat Pağacı: İçine ceviz konularak sert bir hamur elde edilir. Bu hamur fırında kızartılır, üzerine bal ve yağ sürülerek afiyetle yenir. Tokat’ta kahvaltıların vazgeçilmezidir.
Tokat’ta Gezilecek Yerler

Tokat’a gittiyseniz buraları gezmeden dönmeyin.

Kaz Gölü: Pazar ilçesine bağlı Üzümören Kasabası Çiftlik köyü yakınlarında bulunan bu güzel göl bir doğa harikasıdır. Bir çok kuş türünü içinde barındırır, gözetleme kulelerinden bu kuş cennetini keyifle izleyebilirsiniz.

Sulusaray Antik Kenti: Bu antik kent Roma dönemine ait geçmişte Prens Charles’in de gezip gördüğü beğendiği bir yerdir. Bu antik kent yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir.

Sulusaray Kaplıcaları: Bu kaplıca bir çok insanın hastalığa şifa olmuş ve hala da olmaktadır. Pek çok ziyaretçisi olan bu kaplıcaya sizde gitmelisiniz.

Reşadiye Kaplıcaları: Reşadiye’de belediye tarafından işletilen kaplıcalar da bir çok hastalığa şifa olmuştur.

Sulusokak Çarşısı: Bu çarşı Tokat’ın en eski yerleşim yeridir. Attığınız her adımda karşınıza bir tarihi eser çıkar. Ali Tokat Gezilecek Görülecek YerlerPaşa Cami, Takyeciler Cami, Ulu Cami, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helası, Tokat Müzesi gibi bir çok cami ve tarihi yerler bulundurur. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Almus Baraj Gölü: Almus Baraj Gölü, Yeşilırmak üzerine kurulmuş olup, yanında Tufan Tepe Mesire yeri vardır. Burada piknik yapabilirsiniz. Su kayağı yapabilir ve burada yüzebilirsiniz.

Zile Kalesi: Bu kale Tokat’ta bulunan en önemli tarihi eserlerden birisidir. Sezar tarafından bu kale alındığında “Geldim, gördüm, yendim” dediği rivayet edilmektedir.

Niksar Kalesi: Niksar Kalesi içinde bir zamanlar Danişmentliler yaşamış olup bize bir çok tarihi eser bırakmışlardır. Ayrıca burada Türkiye’nin şişelenen ilk suyu olarak bilinen Ayvaz suyu’da çıkarılmaktadır.

Tek Yorum

  1. Aslan demiş ki:

    güzel memleketim beni oralara tekrar götürmüş kadar oldunuz teşekkür ederim emeği geçen herkese güzel bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim

    Şubat 25, 2018

Bu yazı yorumlara kapalı.