Trüf Mantarı

Trüf mantarı yenilebilen mantar türleri arasında ekonomik değeri en yüksek mantar çeşididir. Mantar âleminin “Ascomycetes” sınıfına mensuptur. Yaklaşık 40 farklı türünün içinde en değerlileri “Tuber melanosporum” ve “Tuber magnatum” dur. “Truffe, Trufa, Tryffel, Trüffel” gibi farklı isimlerle anılan Trüf mantarı, ülkemizde de “Dolaman” veya “Domalan” adı ile bilinmektedir. Toprağın 5-20 cm altında, ağaç köklerinde yetişir. Özellikle Kayın, Meşe, Huş, Gürgen, Fındık ve Çam ağacı köklerinde sembiyotik yaşam sürer. Doğal yaşam alanı Akdeniz ve çevresidir. En yoğun bulunduğu ülkeler İspanya, Fransa ve İtalya’dır.

Ufak bir dokunuşla yemeklere verdiği eşsiz lezzetin dışında Trüf mantarını asıl değerli kılan doğal yaşam alanlarında yerlerinin tespit edilememesidir. Toplanmasında yaşanan zorluk ve doğa şartlarındaki bozulmalardan dolayı son yıllarda ele geçen miktarı hızla azalan bu mantarın üretimi için günümüzde özel bahçeler kurulmaktadır. Bir hektarlık alanda kurulacak bahçe için yaklaşık 300- 1000 adet fidan dikilir. İlk ürün aşılamadan 5 yıl sonra alınır. Tam verimliliğe 7-8 yılda ulaşılır. Bir hektarlık alandan yılda yaklaşık 100-150 kilo ürün toplanabilir. Böyle bir bahçenin ömrü ise yaklaşık 40 yıldır. Uygun hava ve toprak koşullarında yetiştirilmesi, toplanmasında kullanılan özel yöntemler ve harcanan emek karşılığı alınan ürüne baktığımızda, dünyanın en değerli mantarının neden Trüf mantarı olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Tek Yorum

  1. Okay demiş ki:

    bulgur pilavının içinde çok güzel gidiyor trüf mantarı veya mangal da kızartacaksın çok güzel tadı var herkese tavsiye ederim. Mantar sotesi de harikadır

    Şubat 20, 2018
    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir